Kodi zonal Faraba (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Faraba

Kodi zonal / hyrja telefonike:

4487     (+220 4487)

Shteti:

Gambia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Faraba (hyrja telefonike)


Prefiksi 4487 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Faraba. Dhe Faraba ndodhet në Gambia. Nëse ndodheni jashtë Gambia dhe dëshironi të telefononi një person në Faraba, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gambia është +220 (00220), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Faraba, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +220 4487. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +220 4487 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Faraba për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00220 4487.