Kodi zonal Falkenstein OberpfalzQyteti/qyteza ose krahina:Falkenstein Oberpfalz
Kodi zonal:09462     (+499462)

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal Falkenstein Oberpfalz (Gjermania)


Prefiksi 09462 është kodi i zonës për Falkenstein Oberpfalz. Dhe Falkenstein Oberpfalz ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Falkenstein Oberpfalz, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Falkenstein Oberpfalz, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +499462.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +499462 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Falkenstein Oberpfalz për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00499462.
Llogaritësi I numrit të telefonit