Kodi zonal Fajã



Qyteti/qyteza ose krahina:Fajã
Kodi zonal:237     (+238 237)

Shteti:

Kape Verde



Prefiksi 237 është kodi i zonës për Fajã. Dhe Fajã ndodhet në Kape Verde. Nëse ndodheni jashtë Kape Verde dhe dëshironi të telefononi një person në Fajã, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kape Verde është +238, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Fajã, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +238 237.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +238 237 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Fajã për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00238 237.




Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Fajã (Kape Verde)