Kodi zonal EnschedeQyteti/qyteza ose krahina:Enschede

Kodi zonal:

053     (+3153)

Shteti:

Holanda

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Enschede (Holanda)


Prefiksi 053 është kodi i zonës për Enschede. Dhe Enschede ndodhet në Holanda. Nëse ndodheni jashtë Holanda dhe dëshironi të telefononi një person në Enschede, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Holanda është +31 (0031), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Enschede, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +31 53. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +31 53 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Enschede për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0031 53.