Kodi zonal Eldoret (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Eldoret

Kodi zonal / hyrja telefonike:

053     (+25453)

Shteti:

Kenia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Eldoret (hyrja telefonike)


Prefiksi 053 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Eldoret. Dhe Eldoret ndodhet në Kenia. Nëse ndodheni jashtë Kenia dhe dëshironi të telefononi një person në Eldoret, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kenia është +254 (00254), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Eldoret, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +254 53. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +254 53 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Eldoret për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00254 53.