Kodi zonal El Youssoufia, SafiQyteti/qyteza ose krahina:El Youssoufia, Safi

Kodi zonal:

05246     (+2125246)

Shteti:

Maroku

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal El Youssoufia, Safi, Maroku


Prefiksi 05246 është kodi i zonës për El Youssoufia, Safi. Dhe El Youssoufia, Safi ndodhet në Maroku. Nëse ndodheni jashtë Maroku dhe dëshironi të telefononi një person në El Youssoufia, Safi, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maroku është +212 (00212), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në El Youssoufia, Safi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +212 5246. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +212 5246 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në El Youssoufia, Safi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00212 5246.