Kodi zonal El Kelaa des SraghnaQyteti/qyteza ose krahina:El Kelaa des Sraghna
Kodi zonal:05242     (+2125242)

Shteti:

MarokuPrefiksi 05242 është kodi i zonës për El Kelaa des Sraghna. Dhe El Kelaa des Sraghna ndodhet në Maroku. Nëse ndodheni jashtë Maroku dhe dëshironi të telefononi një person në El Kelaa des Sraghna, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maroku është +212, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në El Kelaa des Sraghna, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +2125242.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +2125242 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në El Kelaa des Sraghna për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 002125242.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal El Kelaa des Sraghna (Maroku)