Kodi zonal Dubrovnik-NeretvaQyteti/qyteza ose krahina:Dubrovnik-Neretva
Kodi zonal:020     (+38520)

Shteti:

Kroacia


Kodi zonal Dubrovnik-Neretva (Kroacia)


Prefiksi 020 është kodi i zonës për Dubrovnik-Neretva. Dhe Dubrovnik-Neretva ndodhet në Kroacia. Nëse ndodheni jashtë Kroacia dhe dëshironi të telefononi një person në Dubrovnik-Neretva, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kroacia është +385, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Dubrovnik-Neretva, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +38520.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +38520 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Dubrovnik-Neretva për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0038520.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Dubrovnik-Neretva