Kodi zonal DonkorkromQyteti/qyteza ose krahina:Donkorkrom
Kodi zonal:03424     (+2333424)

Shteti:

GanaPrefiksi 03424 është kodi i zonës për Donkorkrom. Dhe Donkorkrom ndodhet në Gana. Nëse ndodheni jashtë Gana dhe dëshironi të telefononi një person në Donkorkrom, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gana është +233, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Donkorkrom, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +2333424.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +2333424 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Donkorkrom për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 002333424.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Donkorkrom (Gana)