Kodi zonal DomoniKodi zonal Domoni, Komoret


Prefiksi 770 është kodi i zonës për Domoni. Dhe Domoni ndodhet në Komoret. Nëse ndodheni jashtë Komoret dhe dëshironi të telefononi një person në Domoni, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Komoret është +269 (00269), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Domoni, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +269 770. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +269 770 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Domoni për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00269 770.