Kodi zonal Dissen am Teutoburger WaldQyteti/qyteza ose krahina:Dissen am Teutoburger Wald
Kodi zonal:05421     (+495421)

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal Dissen am Teutoburger Wald (Gjermania)


Prefiksi 05421 është kodi i zonës për Dissen am Teutoburger Wald. Dhe Dissen am Teutoburger Wald ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Dissen am Teutoburger Wald, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Dissen am Teutoburger Wald, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +495421.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +495421 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Dissen am Teutoburger Wald për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00495421.
Llogaritësi I numrit të telefonit