Kodi zonal DinantQyteti/qyteza ose krahina:Dinant
Kodi zonal:082     (+3282)

Shteti:

BelgjikaPrefiksi 082 është kodi i zonës për Dinant. Dhe Dinant ndodhet në Belgjika. Nëse ndodheni jashtë Belgjika dhe dëshironi të telefononi një person në Dinant, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Belgjika është +32, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Dinant, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +3282.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +3282 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Dinant për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 003282.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Dinant (Belgjika)