Kodi zonal Diest (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Diest

Kodi zonal / hyrja telefonike:

013     (+3213)

Shteti:

Belgjika

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Diest (hyrja telefonike)


Prefiksi 013 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Diest. Dhe Diest ndodhet në Belgjika. Nëse ndodheni jashtë Belgjika dhe dëshironi të telefononi një person në Diest, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Belgjika është +32 (0032), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Diest, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +32 13. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +32 13 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Diest për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0032 13.