Kodi zonal Dhaka, Gopalganj, Narayongonj, Narsingdi (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Dhaka, Gopalganj, Narayongonj, Narsingdi

Kodi zonal / hyrja telefonike:

02     (+8802)

Shteti:

Bangladeshi

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Dhaka, Gopalganj, Narayongonj, Narsingdi (hyrja telefonike)


Prefiksi 02 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Dhaka, Gopalganj, Narayongonj, Narsingdi. Dhe Dhaka, Gopalganj, Narayongonj, Narsingdi ndodhet në Bangladeshi. Nëse ndodheni jashtë Bangladeshi dhe dëshironi të telefononi një person në Dhaka, Gopalganj, Narayongonj, Narsingdi, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bangladeshi është +880 (00880), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Dhaka, Gopalganj, Narayongonj, Narsingdi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +880 2. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +880 2 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Dhaka, Gopalganj, Narayongonj, Narsingdi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00880 2.