Kodi zonal Dhaalu (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Dhaalu

Kodi zonal / hyrja telefonike:

676     (+960 676)

Shteti:

Maldivet

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Dhaalu (hyrja telefonike)


Prefiksi 676 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Dhaalu. Dhe Dhaalu ndodhet në Maldivet. Nëse ndodheni jashtë Maldivet dhe dëshironi të telefononi një person në Dhaalu, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maldivet është +960 (00960), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Dhaalu, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +960 676. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +960 676 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Dhaalu për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00960 676.