Kodi zonal Dete (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Dete

Kodi zonal / hyrja telefonike:

18     (+263 18)

Shteti:

Zimbabveja

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Dete (hyrja telefonike)


Prefiksi 18 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Dete. Dhe Dete ndodhet në Zimbabveja. Nëse ndodheni jashtë Zimbabveja dhe dëshironi të telefononi një person në Dete, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zimbabveja është +263 (00263), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Dete, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +263 18. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +263 18 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Dete për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00263 18.