Kodi zonal DergenthinQyteti/qyteza ose krahina:Dergenthin
Kodi zonal:038793     (+4938793)

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal Dergenthin (Gjermania)


Prefiksi 038793 është kodi i zonës për Dergenthin. Dhe Dergenthin ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Dergenthin, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Dergenthin, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +4938793.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +4938793 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Dergenthin për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 004938793.
Llogaritësi I numrit të telefonit