Kodi zonal Dassa-Zoumé (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Dassa-Zoumé

Kodi zonal / hyrja telefonike:

2253     (+229 2253)

Shteti:

Benini

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Dassa-Zoumé (hyrja telefonike)


Prefiksi 2253 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Dassa-Zoumé. Dhe Dassa-Zoumé ndodhet në Benini. Nëse ndodheni jashtë Benini dhe dëshironi të telefononi një person në Dassa-Zoumé, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Benini është +229 (00229), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Dassa-Zoumé, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +229 2253. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +229 2253 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Dassa-Zoumé për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00229 2253.