Kodi zonal Darkhan cityQyteti/qyteza ose krahina:Darkhan city
Kodi zonal:372     (+976 372)

Shteti:

Mongolia


Kodi zonal Darkhan city (Mongolia)


Prefiksi 372 është kodi i zonës për Darkhan city. Dhe Darkhan city ndodhet në Mongolia. Nëse ndodheni jashtë Mongolia dhe dëshironi të telefononi një person në Darkhan city, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mongolia është +976, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Darkhan city, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +976 372.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +976 372 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Darkhan city për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00976 372.
Llogaritësi I numrit të telefonit