Kodi zonal CuvetteQyteti/qyteza ose krahina:Cuvette
Kodi zonal:2221     (+242 2221)

Shteti:

KongoPrefiksi 2221 është kodi i zonës për Cuvette. Dhe Cuvette ndodhet në Kongo. Nëse ndodheni jashtë Kongo dhe dëshironi të telefononi një person në Cuvette, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kongo është +242, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Cuvette, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +242 2221.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +242 2221 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Cuvette për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00242 2221.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Cuvette (Kongo)