Kodi zonal Cova Figueira (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Cova Figueira

Kodi zonal / hyrja telefonike:

282     (+238 282)

Shteti:

Kape Verde

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Cova Figueira (hyrja telefonike)


Prefiksi 282 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Cova Figueira. Dhe Cova Figueira ndodhet në Kape Verde. Nëse ndodheni jashtë Kape Verde dhe dëshironi të telefononi një person në Cova Figueira, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kape Verde është +238 (00238), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Cova Figueira, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +238 282. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +238 282 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Cova Figueira për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00238 282.