Kodi zonal Colombo (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Colombo

Kodi zonal / hyrja telefonike:

11     (+94 11)

Shteti:

Sri Lanka

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Colombo (hyrja telefonike)


Prefiksi 11 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Colombo. Dhe Colombo ndodhet në Sri Lanka. Nëse ndodheni jashtë Sri Lanka dhe dëshironi të telefononi një person në Colombo, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Sri Lanka është +94 (0094), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Colombo, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +94 11. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +94 11 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Colombo për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0094 11.