Kodi zonal Cocody (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Cocody

Kodi zonal / hyrja telefonike:

22     (+225 22)

Shteti:

Bregu i Fildishtë

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Cocody (hyrja telefonike)


Prefiksi 22 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Cocody. Dhe Cocody ndodhet në Bregu i Fildishtë. Nëse ndodheni jashtë Bregu i Fildishtë dhe dëshironi të telefononi një person në Cocody, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bregu i Fildishtë është +225 (00225), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Cocody, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +225 22. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +225 22 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Cocody për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00225 22.