Kodi zonal Chuzhou (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Chuzhou

Kodi zonal / hyrja telefonike:

550     (+86 550)

Shteti:

Kina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Chuzhou (hyrja telefonike)


Prefiksi 550 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Chuzhou. Dhe Chuzhou ndodhet në Kina. Nëse ndodheni jashtë Kina dhe dëshironi të telefononi një person në Chuzhou, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kina është +86 (0086), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Chuzhou, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +86 550. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +86 550 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Chuzhou për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0086 550.