Kodi zonal Chuuk island (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Chuuk island

Kodi zonal / hyrja telefonike:

93     (+691 93)
94     (+691 94)

Shteti:

Mikronezia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Chuuk island (hyrja telefonike)


Prefiksi 94 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Chuuk island. Dhe Chuuk island ndodhet në Mikronezia. Nëse ndodheni jashtë Mikronezia dhe dëshironi të telefononi një person në Chuuk island, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mikronezia është +691 (00691), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Chuuk island, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +691 94. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +691 94 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Chuuk island për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00691 94.