Kodi zonal Chumphon, Ranong, Surat ThaniQyteti/qyteza ose krahina:Chumphon, Ranong, Surat Thani
Kodi zonal:077     (+6677)

Shteti:

TailandaPrefiksi 077 është kodi i zonës për Chumphon, Ranong, Surat Thani. Dhe Chumphon, Ranong, Surat Thani ndodhet në Tailanda. Nëse ndodheni jashtë Tailanda dhe dëshironi të telefononi një person në Chumphon, Ranong, Surat Thani, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tailanda është +66, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Chumphon, Ranong, Surat Thani, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +6677.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +6677 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Chumphon, Ranong, Surat Thani për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 006677.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Chumphon, Ranong, Surat Thani (Tailanda)