Kodi zonal Christchurch, Rolleston (hyrja telefonike)



Qyteti/qyteza ose krahina:Christchurch, Rolleston

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0334     (+64334)

Shteti:

Zelanda e Re

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Christchurch, Rolleston (hyrja telefonike)


Prefiksi 0334 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Christchurch, Rolleston. Dhe Christchurch, Rolleston ndodhet në Zelanda e Re. Nëse ndodheni jashtë Zelanda e Re dhe dëshironi të telefononi një person në Christchurch, Rolleston, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zelanda e Re është +64 (0064), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Christchurch, Rolleston, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +64 334. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +64 334 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Christchurch, Rolleston për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0064 334.