Kodi zonal Chokwé (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Chokwé

Kodi zonal / hyrja telefonike:

281     (+258 281)

Shteti:

Mozambiku

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Chokwé (hyrja telefonike)


Prefiksi 281 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Chokwé. Dhe Chokwé ndodhet në Mozambiku. Nëse ndodheni jashtë Mozambiku dhe dëshironi të telefononi një person në Chokwé, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mozambiku është +258 (00258), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Chokwé, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +258 281. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +258 281 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Chokwé për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00258 281.