Kodi zonal Central (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Central

Kodi zonal / hyrja telefonike:

25     (+228 25)

Shteti:

Togo

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Central (hyrja telefonike)


Prefiksi 25 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Central. Dhe Central ndodhet në Togo. Nëse ndodheni jashtë Togo dhe dëshironi të telefononi një person në Central, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Togo është +228 (00228), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Central, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +228 25. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +228 25 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Central për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00228 25.