prefiksi-telefonik-nderkombetar.info
Kodi zonal Celje, Trbovlje (hyrja telefonike)

Kodi zonal Celje, Trbovlje (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Celje, Trbovlje

Kodi zonal / hyrja telefonike:

03     (+3863)

Shteti:

Sllovenia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Celje, Trbovlje (hyrja telefonike)


Prefiksi 03 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Celje, Trbovlje. Dhe Celje, Trbovlje ndodhet në Sllovenia. Nëse ndodheni jashtë Sllovenia dhe dëshironi të telefononi një person në Celje, Trbovlje, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Sllovenia është +386 (00386), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Celje, Trbovlje, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +386 3. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +386 3 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Celje, Trbovlje për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00386 3.