Kodi zonal Catamarca / Santiago del EsteroQyteti/qyteza ose krahina:Catamarca / Santiago del Estero
Kodi zonal:03832     (+543832)

Shteti:

Argjentina


Kodi zonal Catamarca / Santiago del Estero (Argjentina)


Prefiksi 03832 është kodi i zonës për Catamarca / Santiago del Estero. Dhe Catamarca / Santiago del Estero ndodhet në Argjentina. Nëse ndodheni jashtë Argjentina dhe dëshironi të telefononi një person në Catamarca / Santiago del Estero, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Argjentina është +54, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Catamarca / Santiago del Estero, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +543832.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +543832 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Catamarca / Santiago del Estero për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00543832.
Llogaritësi I numrit të telefonit