Kodi zonal Caraș-SeverinQyteti/qyteza ose krahina:Caraș-Severin
Kodi zonal:0355     (+40355)
0355     (+40355)

Shteti:

Rumania


Kodi zonal Caraș-Severin (Rumania)


Prefiksi 0355 është kodi i zonës për Caraș-Severin. Dhe Caraș-Severin ndodhet në Rumania. Nëse ndodheni jashtë Rumania dhe dëshironi të telefononi një person në Caraș-Severin, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Rumania është +40, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Caraș-Severin, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +40355.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +40355 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Caraș-Severin për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0040355.
Llogaritësi I numrit të telefonit