Kodi zonal CamencaQyteti/qyteza ose krahina:Camenca
Kodi zonal:0216     (+373216)
0316     (+373316)

Shteti:

Moldavia


Kodi zonal Camenca (Moldavia)


Prefiksi 0316 është kodi i zonës për Camenca. Dhe Camenca ndodhet në Moldavia. Nëse ndodheni jashtë Moldavia dhe dëshironi të telefononi një person në Camenca, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Moldavia është +373, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Camenca, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +373316.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +373316 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Camenca për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00373316.
Llogaritësi I numrit të telefonit