Kodi zonal Calabar (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Calabar

Kodi zonal / hyrja telefonike:

087     (+23487)

Shteti:

Nigeria

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Calabar (hyrja telefonike)


Prefiksi 087 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Calabar. Dhe Calabar ndodhet në Nigeria. Nëse ndodheni jashtë Nigeria dhe dëshironi të telefononi një person në Calabar, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Nigeria është +234 (00234), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Calabar, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +234 87. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +234 87 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Calabar për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00234 87.