Kodi zonal Cajamarca (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Cajamarca

Kodi zonal / hyrja telefonike:

76     (+51 76)

Shteti:

Peruja

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Cajamarca (hyrja telefonike)


Prefiksi 76 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Cajamarca. Dhe Cajamarca ndodhet në Peruja. Nëse ndodheni jashtë Peruja dhe dëshironi të telefononi një person në Cajamarca, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Peruja është +51 (0051), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Cajamarca, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +51 76. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +51 76 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Cajamarca për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0051 76.