Kodi zonal Buzău (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Buzău

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0238     (+40238)
0338     (+40338)

Shteti:

Rumania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Buzău (hyrja telefonike)


Prefiksi 0338 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Buzău. Dhe Buzău ndodhet në Rumania. Nëse ndodheni jashtë Rumania dhe dëshironi të telefononi një person në Buzău, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Rumania është +40 (0040), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Buzău, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +40 338. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +40 338 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Buzău për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0040 338.