Kodi zonal BungomaQyteti/qyteza ose krahina:Bungoma
Kodi zonal:055     (+25455)

Shteti:

KeniaPrefiksi 055 është kodi i zonës për Bungoma. Dhe Bungoma ndodhet në Kenia. Nëse ndodheni jashtë Kenia dhe dëshironi të telefononi një person në Bungoma, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kenia është +254, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bungoma, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +25455.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +25455 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bungoma për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0025455.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Bungoma (Kenia)