Kodi zonal Brussels (Bruxelles/Brussel) (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Brussels (Bruxelles/Brussel)

Kodi zonal / hyrja telefonike:

02     (+322)

Shteti:

Belgjika

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Brussels (Bruxelles/Brussel) (hyrja telefonike)


Prefiksi 02 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Brussels (Bruxelles/Brussel). Dhe Brussels (Bruxelles/Brussel) ndodhet në Belgjika. Nëse ndodheni jashtë Belgjika dhe dëshironi të telefononi një person në Brussels (Bruxelles/Brussel), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Belgjika është +32 (0032), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Brussels (Bruxelles/Brussel), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +32 2. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +32 2 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Brussels (Bruxelles/Brussel) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0032 2.