Kodi zonal British Columbia (Vancouver Island & Mainland) (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:British Columbia (Vancouver Island & Mainland)

Kodi zonal / hyrja telefonike:

250     (+1 250)

Shteti:

Kanada

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal British Columbia (Vancouver Island & Mainland) (hyrja telefonike)


Prefiksi 250 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për British Columbia (Vancouver Island & Mainland). Dhe British Columbia (Vancouver Island & Mainland) ndodhet në Kanada. Nëse ndodheni jashtë Kanada dhe dëshironi të telefononi një person në British Columbia (Vancouver Island & Mainland), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kanada është +1 (001), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në British Columbia (Vancouver Island & Mainland), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +1 250. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +1 250 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në British Columbia (Vancouver Island & Mainland) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 001 250.