Kodi zonal British Columbia (Vancouver) (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:British Columbia (Vancouver)

Kodi zonal / hyrja telefonike:

604     (+1 604)

Shteti:

Kanada

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal British Columbia (Vancouver) (hyrja telefonike)


Prefiksi 604 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për British Columbia (Vancouver). Dhe British Columbia (Vancouver) ndodhet në Kanada. Nëse ndodheni jashtë Kanada dhe dëshironi të telefononi një person në British Columbia (Vancouver), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kanada është +1 (001), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në British Columbia (Vancouver), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +1 604. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +1 604 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në British Columbia (Vancouver) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 001 604.