Kodi zonal Brikama-Ba (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Brikama-Ba

Kodi zonal / hyrja telefonike:

5678     (+220 5678)

Shteti:

Gambia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Brikama-Ba (hyrja telefonike)


Prefiksi 5678 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Brikama-Ba. Dhe Brikama-Ba ndodhet në Gambia. Nëse ndodheni jashtë Gambia dhe dëshironi të telefononi një person në Brikama-Ba, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gambia është +220 (00220), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Brikama-Ba, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +220 5678. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +220 5678 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Brikama-Ba për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00220 5678.