Kodi zonal Bouira, Tizi ouzou (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Bouira, Tizi ouzou

Kodi zonal / hyrja telefonike:

026     (+21326)

Shteti:

Algjeria

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Bouira, Tizi ouzou (hyrja telefonike)


Prefiksi 026 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Bouira, Tizi ouzou. Dhe Bouira, Tizi ouzou ndodhet në Algjeria. Nëse ndodheni jashtë Algjeria dhe dëshironi të telefononi një person në Bouira, Tizi ouzou, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Algjeria është +213 (00213), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bouira, Tizi ouzou, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +213 26. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +213 26 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bouira, Tizi ouzou për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00213 26.