Kodi zonal Borama (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Borama

Kodi zonal / hyrja telefonike:

8723     (+252 8723)

Shteti:

Somalia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Borama (hyrja telefonike)


Prefiksi 8723 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Borama. Dhe Borama ndodhet në Somalia. Nëse ndodheni jashtë Somalia dhe dëshironi të telefononi një person në Borama, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Somalia është +252 (00252), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Borama, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +252 8723. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +252 8723 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Borama për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00252 8723.