Kodi zonal BijeljinaQyteti/qyteza ose krahina:Bijeljina
Kodi zonal:055     (+38755)

Shteti:

Bosnja dhe Hercegovina


Kodi zonal Bijeljina (Bosnja dhe Hercegovina)


Prefiksi 055 është kodi i zonës për Bijeljina. Dhe Bijeljina ndodhet në Bosnja dhe Hercegovina. Nëse ndodheni jashtë Bosnja dhe Hercegovina dhe dëshironi të telefononi një person në Bijeljina, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bosnja dhe Hercegovina është +387, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bijeljina, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +38755.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +38755 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bijeljina për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0038755.
Llogaritësi I numrit të telefonit