Kodi zonal Biel/Bienne, Neuchâtel, Solothurn, Jura (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Biel/Bienne, Neuchâtel, Solothurn, Jura

Kodi zonal / hyrja telefonike:

32     (+41 32)

Shteti:

Zvicra

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Biel/Bienne, Neuchâtel, Solothurn, Jura (hyrja telefonike)


Prefiksi 32 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Biel/Bienne, Neuchâtel, Solothurn, Jura. Dhe Biel/Bienne, Neuchâtel, Solothurn, Jura ndodhet në Zvicra. Nëse ndodheni jashtë Zvicra dhe dëshironi të telefononi një person në Biel/Bienne, Neuchâtel, Solothurn, Jura, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zvicra është +41 (0041), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Biel/Bienne, Neuchâtel, Solothurn, Jura, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +41 32. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +41 32 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Biel/Bienne, Neuchâtel, Solothurn, Jura për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0041 32.