Kodi zonal BieQyteti/qyteza ose krahina:Bie

Kodi zonal:

48     (+244 48)

Shteti:

Angola

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Bie, Angola


Prefiksi 48 është kodi i zonës për Bie. Dhe Bie ndodhet në Angola. Nëse ndodheni jashtë Angola dhe dëshironi të telefononi një person në Bie, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Angola është +244 (00244), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bie, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +244 48. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +244 48 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bie për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00244 48.