Kodi zonal Belmullet (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Belmullet

Kodi zonal / hyrja telefonike:

097     (+35397)

Shteti:

Irlanda

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Belmullet (hyrja telefonike)


Prefiksi 097 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Belmullet. Dhe Belmullet ndodhet në Irlanda. Nëse ndodheni jashtë Irlanda dhe dëshironi të telefononi një person në Belmullet, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Irlanda është +353 (00353), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Belmullet, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +353 97. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +353 97 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Belmullet për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00353 97.