Kodi zonal Beitbridge (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Beitbridge

Kodi zonal / hyrja telefonike:

86     (+263 86)

Shteti:

Zimbabveja

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Beitbridge (hyrja telefonike)


Prefiksi 86 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Beitbridge. Dhe Beitbridge ndodhet në Zimbabveja. Nëse ndodheni jashtë Zimbabveja dhe dëshironi të telefononi një person në Beitbridge, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zimbabveja është +263 (00263), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Beitbridge, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +263 86. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +263 86 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Beitbridge për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00263 86.