Kodi zonal Beirut, (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Beirut,

Kodi zonal / hyrja telefonike:

1     (+961 1)

Shteti:

Libani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Beirut, (hyrja telefonike)


Prefiksi 1 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Beirut, . Dhe Beirut, ndodhet në Libani. Nëse ndodheni jashtë Libani dhe dëshironi të telefononi një person në Beirut, , përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Libani është +961 (00961), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Beirut, , përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +961 1. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +961 1 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Beirut, për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00961 1.