Kodi zonal Banikoara (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Banikoara

Kodi zonal / hyrja telefonike:

2365     (+229 2365)

Shteti:

Benini

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Banikoara (hyrja telefonike)


Prefiksi 2365 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Banikoara. Dhe Banikoara ndodhet në Benini. Nëse ndodheni jashtë Benini dhe dëshironi të telefononi një person në Banikoara, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Benini është +229 (00229), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Banikoara, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +229 2365. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +229 2365 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Banikoara për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00229 2365.